Fodboldforeningen Real l’Hôpital søger nye spillere

Fodboldforeningen Real l’Hôpital har eksisteret siden 2011 og er til for alle politter med interesse for det smukke spil. Klubben spiller under DBU København med hjemmebane på Kløvermarken. Vores mål er at tilbyde et billigt alternativ til de traditionelle klubber og at opbygge et socialt sammenhold gennem fodbolden, hvor det hverken handler om at bælle fisk, lagrangeoptimere eller debattere studenterpolitik. Mere end 50 politter på tværs af årgange har siden starten båret den lilla trøje, og vi vil så gerne have, at dette tal vokser.

Herreholdet spiller 11-mandsfodbold og er efter oprykning i foråret samt storspil i efteråret at finde i toppen af serie 4. Til foråret vil holdet for første gang tilbyde ugentlig træning hver tirsdag aften på den nye kunstgræsbane på Arsenaløen. Vi vil derfor gerne invitere interesserede politter til at komme forbi vores træning fra midten af februar og frem. Udlandsophold og alderen trykker for mange af klubbens medlemmer, hvorfor vi også er på udkig efter nye spillere, der ønsker at blive en fast del af fremtidens hold.

Kvindeholdet spiller 7-mandsfodbold og er på udkig efter interesserede politpiger. De konkrete træningsplaner er ikke på plads, men mere information vil blive meldt ud på deres facebookside.

Hvad og hvem?
Du vil blive en del af et herrehold på omkring 20-25 mand eller et kvindehold, der på nuværende tidspunkt tæller 15 spillere.

Vi kan tilbyde:

  • En fodboldforening, der har styr på økonomien i mere end én forstand.
  • Studievenlige priser: 200 kr. per halvår i kontingent.
  • Dit eget l’Hôpital-spillersæt på herreholdet til 300 kr.
  • Et socialt sammenhold på tværs af årgange opbygget bl.a. gennem julefrokost, fodboldaftener mv.
  • Træning og kampe.
  • Et herrehold, som spiller i samme række som Mads Laudrup, Jesper Grønkjær og Poul Hûbertz.
  • Mulig deltagelse i futsal- og pokalturneringen, Fanø Cup mv.

Vi forestiller os, at du

  • studerer polit.
  • ikke spiller for andre klubber i DBU-regi.
  • kan holde én bold i luften af gangen.
  • kan arbejde på egen hånd, men først og fremmest er en holdspiller.
  • er dedikeret og altid brænder for at vise dit værd til træning og til kamp.
  • er udadvendt, engageret og har et godt humør.

Mere info
Hvis ovenstående har fanget din interesse, kan du gribe støvlerne og møde op til træning fra den 16. februar. Vi træner hver tirsdag kl. 20:15 på kunstgræsbanen ved Arsenalvej 6. Der skulle være mulighed for omklædning i hallen.

Yderligere information og ændringer omkring træning vil blive postet på facebooksiden: https://www.facebook.com/real.lhopital/?fref=ts.

Hvis du ønsker mere information om pigeholdet, kan du melde dig ind i deres facebookgruppe: https://www.facebook.com/groups/878981702156672/ eller slå et smut forbi deres facebookside: https://www.facebook.com/pigereallhopital/?fref=ts.

Klubbens hjemmeside er : http://real-lhopital.dk/

For mere info kan følgende kontaktes:
Jonas Deis-Christensen, tlf: 60 74 21 54 og e-mail: JonasDeis@gmail.com
Søren Straarup Jensen, tlf: 26 17 88 69 og e-mail: s_s_jensen@hotmail.com
Christina Maria Andersen, tlf: 26 23 65 29 og e-mail: christinamaria@mail.com

Partnervirksomheder

Stort tak til alle virksomheder i ALT ANDET LIGEs partnerprogram. Hør mere om programmet, skriv til partner@altandetlige.dk