event

Coffee chats med en McKinsey-konsulent

McKinsey tilbyder studerende et løbende mentorforløb, hvor du får en konsulent som sparringspartner om muligheder, spørgsmål, veje og valg.

Sådan foregår det

Du bliver koblet sammen med en relevant mentor og får to samtaler med et fokus, du selv vælger. Forløbet bliver tilpasset din profil og dine ønsker, og samtalerne kan handle om alt fra din karrierevej til dit studie, om du har brug for en at spille bold op ad i forhold til at bruge din uddannelsesbaggrund som et aktiv, eller om du vil have råd og vejledning til McKinseys rekrutteringsproces.

Samtalerne foregår virtuelt og bliver aftalt mellem dig og din mentor, så de passer i din kalender.

Hvem kan søge

Du skal gå på dit tredje semester eller senere og have mindst ét semester tilbage af din uddannelse.

Frist

Datoen den 30. september 2026 er ikke en eventdato, men den sidste dag, du kan søge om at komme med i forløbet.

Virksomheder

Hvornår

30. september 2026 17:00

Hvor

Virtuelt

Tilmelding

Ansøgningsfrist onsdag den 30. september 2026. Ansøg ved at uploade CV og karakterudskrifter fra både gymnasiet og universitetet. Ansøgninger uden de papirer bliver ikke behandlet. McKinsey gennemgår ansøgningerne måneden efter, de er sendt.

Partnervirksomheder

Stort tak til alle virksomheder i ALT ANDET LIGEs partnerprogram. Hør mere om programmet, skriv til partner@altandetlige.dk