Så skal du indstille dit speciale til Prisen for årets kandidatafhandling på en økonomisk uddannelse 2022, som uddeles af Finansforeningen.
Forfatteren(ne) af det bedste speciale belønnes med en pengepræmie på 10.000 kr. sponsoreret af Investering Danmark. Prisen uddeles til vores årlige Nytårsmiddag i januar 2023.
Selvom du ikke vinder, vil forfattere til de bedste afhandlinger blive opfordret til at udarbejde en artikel, med henblik på publicering i Finans/Invest. Derudover modtager de et års gratis premium-medlemskab i Finansforeningen.
Betingelser for indstilling
Emnet for kandidatafhandlingen skal være inden for finansiering eller investering.
Kandidatafhandlingen skal have opnået karakteren 10 eller 12.
Vejleder skal være gjort opmærksom på indstillingen, da vi kontakter vejleder og beder om vurdering.
Indstillingen skal være indsendt senest mandag den 21. november kl. 12:00.
Kandidatafhandlingen skal være bedømt mellem 1.08.2021-30.08.2022.
Indstilling
Udfyld formularen på dette link.
Indsend selve afhandlingen (som PDF) på mail til mail@finansforeningen.dk. Skriv “Indstilling – årets kandidatafhandling” i emnefeltet.
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2