Nobelprisen i økonomi 2010

For kun 5 gang ud af 42 uddelte nobelpriser i økonomi, skal titlen i år deles mellem 3 personer. De tre professorer som har vundet prisen, er den 70-årige Diamond som er professor på Massachusetts Institute of Technology i USA, den 71-årige Mortensen fra Northwestern University i USA og den 62-årige Pissarides fra London School of Economics and Political Science.

De tre økonomer får prisen for deres analyse af "markeder med søgefriktioner", som blandt andet benyttes til at forklare friktionsledigheden på arbejdsmarkedet og hvordan arbejdsløshed, ledige job og lønninger er påvirket af regulering og politik.

Det er Sveriges Riksbank, der står bag kåringen og med titlen følger 10 millioner svenske kroner.

Partnervirksomheder

Stort tak til alle virksomheder i ALT ANDET LIGEs partnerprogram. Hør mere om programmet, skriv til partner@altandetlige.dk