Nordic Study Abroad Conference er en konference for studerende, skabt og drevet af studerende. NSAC’s ambition er at skabe en unik kontakt. Denne kontakt er mellem nordiske studerende, der allerede har grebet chancen og uddannet sig i udlandet, professorer fra flere af verdens mest anerkendte universiteter, og dig, der går og drømmer om at komme ud i verden.
Det betyder, at du til konferencen kan tage fat i en professor fra dit drømmeuniversitet eller udveksle erfaringer med en, der har den uddannelse, du ønsker dig. Du får altså inspiration og gode råd fra mennesker, der har den viden, du søger.
Ved NSAC 2012 havde hele 250 ambitiøse studerende fra Danmark, Sverige og Norge fornøjelsen af at møde repræsentanter fra universiteter som University of Cambridge, Columbia University, Brown University, New York University Abu Dhabi, Georgetown University, King’s College London, University College London, Princeton University og The London School of Economics.
Flere deltagere er blevet optaget på topuniversiteter
Den unikke kontakt, NSAC skaber, har allerede vist sig at give resultater. Flere tidligere deltagere har sidenhen modtaget tilbud om optag på imponerende universiteter.
Jeppe Hallgren er en af de tidligere deltagere, der i dag studerer ved University of Cambridge. Jeppe Hallgren har selv haft store problemer med at finde informationer om at studere i udlandet og mener derfor, at Danmark har brug for en konference som NSAC.
“Et halvt år inde i 2.g fandt jeg ud af, at jeg gerne ville til udlandet, men jeg fandt også ud af, at det er rigtigt svært som dansk studerende,” siger Jeppe Hallgren.
Lise Grønvold oplevede også besvær med at finde oplysninger om at studere i udlandet og er en af de studerende, der har fået hjælp gennem NSAC.
”Konferencen var yderst professionel og velorganiseret, og den motiverede mig og gjorde mig sikker på, at jeg gjorde det rigtige. At møde så mange andre mennesker med samme drøm gjorde det hele mere virkeligt, og talerne var fyldt med gode råd, som jeg kunne bruge i ansøgningsprocessen,” siger Lise Grønvold. Hun er efter deltagelse i konferencen blevet optaget på University of Oxford.
Det er ikke kun de studerende, der har fået noget ud af at deltage i NSAC. Også studievejledere finder informationerne nyttige. Heriblandt er Ingrid Sinding, der er studievejleder på Herlufsholm Kostskole.
”Jeg hørte kun rosende ord fra vores elever, og jeg tror, at de alle tog hjem med megen nyttig viden i bagagen. Det gjorde jeg i hvert fald også selv. Jeg har nu et langt bedre overblik over, hvad vi konkret kan og skal gøre for at vejlede vore elever,” fastslår Ingrid Sinding.
I år bliver NSAC endnu større og endnu bedre - med flere topuniversiteter fra flere verdensdele og ikke mindst - flere engagerede deltagere. NSAC bliver afholdt hos PWC på Strandvejen den 14. september 2013.
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2