"Tour de Fredagsbar på fredag". Den nyhed tikker ind som en besked på Facebook. "Studietur til Afrika". Det står på et krøllet A4-opslag i Cafelitten. "Polithuset holder lukket". Det ser man først, når man står foran den lukkede dør. Og at der er kommet nyt nummer af POLIT'EN, opdager man ved at støde ind i bunken af frisktrykte magasiner i Cafelitten.
Politrådet, Polithuset, RUKO, Cafelitten, Fredagsbaren, POLIT'EN, PH-Action og alle de andre 'sociale udvalg' på polit arrangerer uendelig mange fede arrangementer. Men de enkelte udvalg kommunikerer på lige så uendelig mange forskellige måder. Via opslag i Cafelitten. På Facebook. Eller på deres egne hjemmesider. Hvor finder man et samlet overblik? AltAndetLige.dk!
Hvilke gode sider på nettet læser økonomerne egentlig? Hvordan er det at være cheføkonom? Hvorfor er der så mange polit'er i Folketinget? Hvad debatterer økonomerne verden over lige nu?
Selv om man er økonom, kan man godt føle, at man ved uendelig lidt om økonomi - udover det der står i lærebogen forstås. For hvad sker der egentlig i den økonomiske verden lige her og nu? Og hvor finder man læsestof, hvis man har lyst til at fordybe sig i noget fagøkonomisk ud over det, der står i pensum-bøgerne? Hvor skal man gå hen, hvis man vil have et fagligt indspark? AltAndetLige.dk!
Det er de to ovenstående tomrum, som vi på AltAndetLige.dk vil udfylde. Sammen med dig, alle de andre politstuderende og de sociale udvalg. Med alle de muligheder som internettet giver. Det er et stort brød at slå op, men vi ved, at politstuderende er ambitiøse, og derfor er der ingen grund til at have små armbevægelser.
Med din hjælp og vores allesammens flid, har vi mulighed for at bruge denne side, fylde den op med indhold og skabe en portal, en politportal, hvor man både finder svar på, hvad der sker på den sociale front på studiet, og hvad der sker i den fagøkonomiske verden.
Velkommen
Vi har lukket op for en side, der er fuldt funktionsdygtig. Men det betyder ikke, at vi er færdige med at udvikle på den. Allerede nu har du mulighed logge direkte ind på punkt.ku fra siden. Og snart kan du også oprette en bruger og kommentere på artikler. Du kan regne med, at der hele tiden kommer flere og nye features på siden, og mere og nyt indhold. Vi arbejder hele tiden.
Vi håber, at du synes om siden. Om layout og indhold. Vi håber, at du vil blive ved med at besøge siden, og at du vil skrive til os, hvis du har forslag, kritik eller andre kommentarer. Og så håber vi, at du vil være med til at løfte siden og hjælpe til med at skrive indlæg, kommentere på artikler eller tippe os om gode historier.
Rigtig hjertelig velkommen til! Vi er glade for, at du har valgt at lægge vejen forbi :)
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2