Hvad er situationen?
Dekan Troels Østergaard siger stadig, at vi studerende ikke må være med. Derfor skal vi lægge endnu mere pres på, og vise at vi vitterligt gerne vil være med, for at det kan lykkedes. Der kommer nye retningslinjer fra rektoratet i løbet af de næste par måneder, der sætter rammerne for om vi kan komme med eller ej. Formegentligt bliver det sådan, at dekanerne på de forskellige fakulteter selv kan sætte rammerne lokalt, hvorfor det er vigtigt vi allerede nu er opmærksomme på situationen, og lægger maksimalt pres på.
Hvorfor skal vi studerende med?
Vi skal med, fordi det er vores undervisere vi møder til dagligt, når vi tager på universitetet. Det er dermed underviserne, der har den største indflydelse på vores hverdag og uddannelse. En god underviser kan fange vores opmærksomhed for et emne, mens en dårlig underviser kan gøre det modsatte.
Da vi i forvejen er med til at ansætte både rektorer og dekaner er det underligt, at vi ikke har noget at skulle have sagt, når vi er dem der har mest hands-on erfaring med at modtage undervisning. VIP'erne har repræsentanter i ansættelsesudvalget, mens vi kun er repræsenteret af vores studieleder, som ikke har samme hands-on erfaring som vi har, hvad angår definitionen på en god underviser. Bare rolig, vi studerende kommer ikke til at skulle tage faglige beslutninger. De personer der kommer til bedømmelse i et ansættelsesudvalg er allerede fagligt godkendt af både nationale og internationale eksperter indenfor området.
Gå ind og skriv under online på linket her under, og vær med til at give os studerende medindflydelse på ansættelse af vores undervisere!
http://www.skrivunder.net/de_studerende_i_ansattelsesudvalget
Husk at bekræfte den mail der bliver sendt til dig efterfølgende!
Før dette er gjort har du ikke deltaget i indsamlingen.
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2