Jeg arbejder hos Forsikring & Pension (F&P), Brancheorganisationen for alle danske forsikrings- og pensionsselskaber.
Her sidder jeg som student i afdelingen Økonomiske Forhold. Afdelingen har to ben, hvoraf det ene ben arbejder med økonomisk regulering i selskaberne, og det andet ben beskæftiger sig med alt fra at lave statistik, til udarbejdelsen af store økonometriske analyser. Studenterne i afdelingen har primært tilknytning til analysebenet.
Hvor mange timer arbejder du om ugen?Stillingen er sat til 15-20 timer om ugen, men det varierer alt efter, hvor meget pres der er på hhv. arbejdet og studiet. Som student får man lov til at prioritere studiet, og er der behov for det har man eksempelvis mulighed for en måneds læseferie. Der er samtidig rig mulighed for at blive udfordret på arbejdet, og i perioder lægge mange timer hvis det er det man ønsker.Hvor længe har du haft jobbet og hvor langt var du på studiet da du fik jobbet?
Jeg startede hos F&P i februar 2014, hvilket også var starten på mit 5. semester. Det var for mig det rigtige tidspunkt at få et arbejde, da jeg havde opnået et tilpas højt fagligt niveau, så jeg havde noget at byde ind med, men samtidig havde meget at lære. Det har også været en værdifuld i form af motivation, da jeg på arbejdet får ny viden jeg kan bruge i studiesammenhæng og omvendt, samt at jeg løbende bliver bevist om hvad jeg gerne vil lære og derfor hvilke fag jeg skal vælge. Jeg har været her i knap 2 år fordelt over to omgange, da jeg i efteråret 2015 var i praktik hos en virksomhed i Beijing.Hvordan fik du jobbet?
I Økonomiske forhold er der et super socialt miljø med et godt mix af unge og gamle, hvoraf næsten alle er økonomer. Studenterne bliver ofte fundet gennem de yngre medarbejderes netværk, hvilket også var måden hvorpå jeg kom til samtale. Hvordan ser en typisk arbejdsdag ud for dig?
Som student laver man en blanding af ad hoc opgaver, statistikker og store økonometriske analyser. Når jeg møder ind håndterer jeg i samarbejde med afdelingens konsulenter eventuelle hastesager, ellers har jeg som regel enten en større analyse eller statistisk arbejde jeg giver mig i kast med.
Arbejdsopgaverne er studierelevante og jeg har personligt har jeg lært mere af at arbejde med teorien i praksis end hvad bøgerne på studiet har givet mig, i den tid jeg har været hos F&P. Arbejdet og studiet spiller i høj grad sammen, og der er masser af muligheder for at lave sine studieopgaver herunder bachelor, øvelser samt speciale på registerdata eventuelt kombineret med noget af den unikke data om branchen som kun F&P ligger inde med.
Havde du relevant erhvervserfaring, da du fik jobbet?Nej, jobbet her er mit første studierelevante job. Hvilke fag har været mest relevante for dig? – herunder bestemte valgfag, der er gode?
I og med arbejdet består af meget statistisk og økonometrisk arbejde, er det særligt de økonometriske fag A til C og senere mikroøkonometri, der er relevante for jobbet. Men man gør ofte brug af viden fra en række andre fag. Det meste arbejde foregår i Excel og SAS, så jo mere flair for disse programmer man har, jo bedre, men det er selvfølgelig ikke forventet, at en nyansat student er mesterkoder fra dag 1. Jeg startede umiddelbart efter at have afsluttet 4. semester og dermed også Økonometri B, hvilket var en god start. Hvad er det bedste ved jobbet?
Det bedste ved jobbet er helt sikkert kombinationen af det fede sociale miljø, det høje faglige niveau samt at man som student for lov at være utroligt involveret i mange spændende arbejdsopgaver. Der er et unikt sammenhold i afdelingen, især blandt de unge, hvilket betyder en masse sociale arrangementer på og uden for arbejdet. Ret fagligt er det især udviklingsopgaverne, hvor man for lov til at arbejde på større projekter/analyser, der er utroligt givende. Er der fryns og sociale arrangementer på arbejdspladsen?
Først og fremmest skal det herunder nævnes at kantinen på stedet er fremragende - og så koster den blot en flad 20’er. F&P har en aktivitetsforening der arrangerer sociale aktiviteter, vi kan deltage i. Et par eksempler er en tur på driving range og rundvisning hos Coffee Collective efterfulgt af en tur på restaurant. Der er fredagsbar hver 1. fredag i måneden og så er der altid godt med knald på både sommerfest og julefrokost. Kan du se dig selv arbejde videre på denne arbejdsplads og/eller i dette arbejdsområde, når du er færdig?
Helt bestemt, jeg er utrolig glad for at være hos F&P og skulle jeg være så heldig at blive tilbudt et job her efter kandidaten vil det stå højt på listen. En af de ting jeg værdsætter ved F&P, er balancen mellem arbejde og fritid her på stedet, der er meget fleksibel at efter de enkeltes behov og der er ofte stille i huset kl. 17, hvilket jeg anser det som et stort plus.
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2