Nu er der ikke længe til, at Polit Case Competition 2018 åbner dørene op til en spændende og inspirerende weekend for alle økonomi-studerende.
Polit Case Competition er en konkurrence for bachelor- og kandidatstuderende, der skal løse en økonomisk case på otte timer. 40 hold bestående af to til fire personer løser casen lørdag den 17. marts og præsenterer løsningen for et professionelt dommerpanel om søndagen den 18. marts. Udover æren vil vinderholdet gå fra PCC med 20.000 kr. i hånden. Formålet med PCC er derudover at bygge bro til erhvervslivet og livet efter studiet, og weekenden vil derfor byde på rig mulighed for at blive klogere på, hvad man som nyuddannet økonom kan komme til at beskæftige sig med.
Workshops om
caseløsning i ugen op til PCC 2018
Som noget nyt i år vil PCC afholde en mindre case
competition for alle interesserede mandag den 12. marts. Den mindre case vil
minde om weekendens case og skal løses i løbet af mandag eftermiddag og aften. Casen
vil give deltagerne muligheden for at prøve kræfter med caseløsning, inden
konkurrencen løber af stabelen i weekenden.
Derudover vil PCC afholde en mere omfattende case-workshop torsdag den 15. marts, hvor PCC’s partnere vil komme med nyttige værktøjer, som deltagerne kan bruge til caseløsning.
Begge arrangementer er tilrettelagt, så alle studerende – uanset erfaring indenfor caseløsning – vil lære nyt om caseløsning. Derudover vil der være gratis aftensmad til arrangementerne.
Spændende casepartner
Forberedelserne til Polit Case Competition er nu i fuld gang
og casen laves i år i samarbejde med en spændende casepartner. Casepartneren
afsløres først den 17. marts. Stifter af Polit Case Competition og
kandidatstuderende Frederik Wagner er med til at skrive årets case, og han ser
frem til et spændende arrangement med forhåbentlig mange deltagere fra 2.
semester og op:
- Vi kan love, at casen i år bliver rigtig spændende og vil give god mulighed for at alle kan prøve kræfter med at løse en case. Vi laver en case, der tager udgangspunkt i en konkret økonomisk problemstilling hos en dansk virksomhed, som vil være sjov og udfordrende for alle fra 2. semester til 10. semester. Vi vil desuden afholde inspirerende workshops for at klæde deltagerne på til caseløsningen.
Et arrangement med
faglighed og afslappet atmosfære
De sidste to år er førstepladsen i PCC og dermed præmien på
20.000 kr. gået til studerende fra Aarhus Universitet. Tidligere vinder Jesper
Bjerre, der læser økonomi på Aarhus Universitet, opfordrer til, at man tilmelder
sig:
- Polit Case Competition var et helt fantastisk arrangement med fagligheden i højsædet, men samtidig med en afslappet atmosfære hvor der var plads til alle. Hvis du overvejer det, så gør det!
Weekenden og
tilmeldingen
Tilmeldingen foregår efter først-til-mølle-princippet via
hjemmesiden www.politcasecompetition.com.
På hjemmesiden og på facebooksiden www.facebook.com/politcasecompetition vil der løbende blive annonceret program og partnere i løbet af de kommende uger.
Martin Nø...
I skriver, at ‘tunge viden...
2