NØF inviterer til møde om Eurosamarbejdets håndtering af gældskriser

Brug for et pusterum fra eksamenslæsningen - og gerne et fagligt et af slagsen? NØF holder medlemsmøde tirsdag d. 18. december, og det er åbent for polit. studerende. Nationaløkonomisk Forening (NØF) har til dette medlemsmøde bedt Klaus Regling diskutere eurosamarbejdets håndtering af gældskriser og eurosamarbejdet i de kommende år.

Mødet foregår mere præcist i Alexandersalen ved Bispetorvsannekset klokken 17:00 på tirsdag.

NØF ønsker at højne den økonomiske debat i det offentlige forum gennem bladet Nationaløkonomisk Tidsskrift, foredrag og deltagelse i internationale arrangementer. 

Et medlemskab for polit. studerende på bachelordelen koster 200,- kr. årligt. Videre kan man abonnere på Nationaløkonomisk Tidsskrift for 500,- årligt. En polit. studerende, der har afsluttet sin bachelordel for mindre end 2 år siden, kan både være medlem og abonnent gratis.


Faktaboks



Klaus Regling er direktør for ESM
(European Stability Mechanism), og
han har tidligere haft stilling i det tyske
finansministerium, IMF og Europa-
Kommissionen som generaldirektør.

 

Partnervirksomheder

Stort tak til alle virksomheder i ALT ANDET LIGEs partnerprogram. Hør mere om programmet, skriv til partner@altandetlige.dk