Prisen, som er oprettet til minde om dr. Polit Frederik Zeuthen, har eksisteret siden 1964 og medfølger en check på 12.500 kr. Tidligere vindere inkluderer kendte navne såsom Claus Thustrup, Peter Erling Nielsen og Niels Kærgård (tidligere overvismand).
De nominerede, der alle er indstillet af deres vejleder, skulle omskrive deres speciale til en artikel. Dette resulterede i 3 artikler:
- ”Hvordan estimeres elasticitet af skattepligtig indkomst” af Ask Holme
- ”Strategic Behavior in Collective Bargaining: The 2011 Conflict in the National Football League” af Andreas Madum
- ”The Market for Credit Ratings: Competition and Misalignment of Interests” af Thomas Schultz-Larsen og Jon Hasling Kyed
Til at finde vinderen blev der nedsat et bedømmelsesudvalg, der i år bestod af Professor Søren Leth-Petersen, Professor Carl-Johan Dalgaard samt to medlemmer af bestyrelsen i Socialøkonomisk Samfund, Laura Nielsen og Hans Jacob Rosenkær. Udvalget var ikke i tvivl om, at ”alle tre artikler var berettigede til indstillingen til Zeuthen-prisen, og at der ikke herskede tvivl om, at de hver især er gennemarbejdede og ambitiøse i en grad, som ligger langt over det faglige niveau for en netop udklækket cand.polit.” Det var derfor på marginalen at vinderen, Ask Holme, skulle findes.
Bedømmelsesudvalget lagde især vægt på, at Ask var den, der ramte formatet bedst og formår at gøre emnet interessant for en bredere kreds. Ask opstiller først en teoretisk model for skatteoptimering, hvor der er træg tilpasning i arbejdsudbuddet. Modellen anvendes til at generere data til brug ved evaluering af forskellige eksisterende estimatorers egenskaber. Hernæst foreslås en ny estimator, der vises at have nyttige egenskaber, hvis der er træghed i arbejdsudbudstilpasningen. Endelig anvendes den forbedrede estimator på danske registerdata. Forskellen mellem ”traditionelle” estimatorer og den af forfatteren foreslåede er ganske markant. Hvor en traditionel estimator leder til konklusionen om, at den danske elasticitet af skattepligtig indkomst er 0,00, leder forfatterens estimator til resultatet 0,11.
Stort tillykke til Ask og de andre indstillede.
Fra venstre Bertel Schjerning (Asks vejleder), Ask Holme og Jon Hasling Kyed.
Strategic behavior in collective bargaining, The 2011 conflict in the National Football League.pdf
The market for credit ratings - Competition and Misalignment of Interests.pdf